Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

http://elzbietakaliszewska.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/280106ej_01.jpg http://elzbietakaliszewska.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/796431ej_02.jpg http://elzbietakaliszewska.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/557479ej_03.jpg
Drukuj

C.K. Nadworny Fotograf Edward Janusz

Edward Janusz, Cesarsko Królewski Nadworny Fotograf

(1850-1914)

Edward Janusz, urodzony we Lwowie, student Politechniki Lwowskiej, później oficer w armii austriackiej, wreszcie od 1880 roku fotograf wyróżniony nadanym mu w 1898 r. tytułem Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa.

Założyciel rzeszowskiego zakładu, jednego z największych w Galicji, który pod szyldem E. Janusz działał w Rzeszowie w latach 1886-1951, po jego śmierci prowadzony początkowo przez żonę Leopoldynę, a później do lat 70-tych XX wieku przez córki Helenę i Marię.

Kronikarz codzienności, który wszystkim swoim zdjęciom nadawał wymiar uniwersalny, nie pozbawiony artystycznego spojrzenia, a przez to ponadczasowy. O nieprzemijalności jego prac świadczy doskonałość warsztatu, umiejętność łączenia różnych technik i różnorodna tematyka. Pozostało bogate archiwum, na które złożyła się praca trzech pokoleń, liczące około 36 tysięcy szklanych klisz, kilka tysięcy błon fotograficznych oraz ponad 2 tysiące fotografii różnych formatów. Zdjęcia przedstawiają tysiące ówczesnych mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz obrazy zmieniającego się na przestrzeni dziejów miasta. Zbiór ten jest jedyny w swoim rodzaju i jednym z największych w kraju (obecnie w posiadaniu Okręgowego Muzeum w Rzeszowie).

Mini galeria prac Edwarda Janusza

Zdjęcia archiwalne prezentowane na stronie pochodzą ze zbiorów rodzinnych i stanowią wyłączną własność prawnuczki Edwarda Janusza – Elżbiety Kaliszewskiej

 

góra strony